Jak "przetrwać" ciążę, mając w domu małe dziecko? [7 ZASAD]

Pierwsza ciąża ma jeden wielki niezaprzeczalny plus. Kiedy potrzebujemy odpoczynku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poleżeć czy uciąć sobie drzemkę. Zawsze mamy też czas na przyrządzenie posiłku czy spokojną relaksującą kąpiel w wannie. Sytuacja się komplikuje, kiedy zachodzimy w kolejną ciążę, szczególnie jeśli różnica wieku między dziećmi jest niewielka. Nasze ciało tak samo domaga się zwolnienia tempa i odpoczynku, tymczasem w domu jest jeszcze ktoś kto potrzebuje naszej energii i uwagi. Oto siedem rad, które pomogą przetrwać ciążę z kilkulatkiem "na pokładzie".


Proś o pomoc najbliższych. Nie trzeba tutaj nic dodawać, prawda? Ciąża to wielki wysiłek dla organizmu. Twoje ciało potrzebuje tego, byś zwolniła i przekazała część obowiązków najbliższym. Pomoc może mieć bardzo różny charakter - od odwożenia dziecka do przedszkola, żebyś mogła się rano wyspać po przygotowywanie posiłków czy sprzątanie.
 
Korzystaj z drzemek dziecka. Jeśli Twoje dziecko nadal je ma, jesteś szczęściarą i korzystaj z tego! Nawet jeśli nie lubisz lub nie potrzebujesz spać w dzień, wykorzystaj czas drzemki dla siebie - weź kąpiel lub poleż na kanapie z książką.
 
Motywuj dziecko do samodzielnej zabawy. Samodzielna zabawa małego dziecka to która rozwija coś, co przychodzi z czasem, jednak warto rozwijać tę umiejętność. Co możesz wykorzystać? Kosze sensoryczne, ciastoliny, klocki czy farbki wodne. Ważne: czas, który uzyskasz w ten sposób (nawet jeśli są to minuty) przeznaczaj na odpoczynek, nie ogarnianie domu.
 
Nie obwiniaj się, jeśli Twoje dziecko kilka minut dłużej będzie oglądać kreskówki. Na pewno starasz się, żeby Twoje dziecko nie spędzało zbyt dużo czasu przed ekranem telewizora (lub innym). W ciąży jednak możesz sobie pozwolić na niewielkie odstępstwa od zasad, bez poczucia winy.
 
Szukaj dla dziecka "zajęć dodatkowych". Twój "starszak" może korzystać z różnych aktywności, które przez pewnien czas nie wymagają Twojego udziału. Sale zabaw z zatrudnionymi animatorami, czytanie bajek w bibliotece czy zajęcia ruchowe dadzą Ci kilkanaście minut wytchnienia i pozwolą zmobilizować siły.
 
Korzystaj ze spacerów. Jak najwięcej. Czas spędzony na dworze jest dla dzieci niezwykle stymulujący, a zarazem pozwala im wykorzystać swoje podkłady energii. Jeśli Twoje dziecko dosłownie "roznosi" w domu, jak najczęściej zabieraj je na spacer, gdzie jego uwaga nie będzie tak bardzo skupiona na Tobie.

Zacznij angażować dziecko w nową sytuację. Kiedy zdecydujesz się powiedzieć swojego starszakowi, że spodziewacie się nowego członka rodziny, możesz stopniowo zaznajamiać go ze zmianami, które Was czekają. Czytajcie książki o pojawieniu się rodzeństwa, rozmawiajcie, wspólnie planujcie (starsze dziecko może pomóc w wyborze zabawek czy ubrań dla młodszego).

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane