Jak mówić, by kilkulatek nas słuchał? 5 prostych wskazówek

Kilkulatki nie są najlepszymi na świecie słuchaczami. Szczególnie wtedy, kiedy orientują się, że mogą korzystać ze słowa "nie" albo po prostu ignorować rodzica. Kiedy zależy nam, by dziecko coś zrobiło i uważamy, że jest to ważne, mamy co najmniej kilka sposóbów na to, jak skuteczniej do niego dotrzeć. Nie istnieje jedna recepta na to jak porozumieć się z kilkulatkiem, jednak dzięki tych wskazówkom zwiększamy szansę na pozozumienie bez płaczu i nerwów.


Mów konkretnie
Kilkulatki potrzebują dokładnych instrukcji. Zadania, które dorosłym wydają się proste, dla dzieci wcale nie muszą takie być. Dla przykładu: zamiast powiedzieć  “Posprzątaj zabawki”, powiedz: “Włóż klocki do pudełka”.

Nie dawaj zbyt wielu opcji
Małe dzieci potrzebują mieć wybór, jednak zbyt wiele możliwości może być dla nich przytłaczające. Jeśli na przykład dziecko nie chce zjeść posiłku, nie proponuj kilku innych wariantów. Spróbuj za to poprosić, by dziecko wybrało z talerza coś, czego zje kilka kęsów lub łyżek.

Omawiaj konsekwencje
Nawet z małym dzieckiem powinno się rozmawiać o skutkach jego czynów. Zamiast po prostu coś dziecku kazać, można omówić z nim konsekwencje danego działania, bądź jego braku. Dla przykładu, jeśli maluch nie chce założyć kurtki, wskażmy mu możliwe konsekwencje jej niezałożenia (przeziębienie, wizyta lekarska, konieczność pozostania w domu).

Powiedz to samo, innymi słowami
Parafrazowanie jest bardzo skuteczne z komunikacji z kilkulatkiem. Zamiania słów, których zwykle używamy, może zadziałać bardzo mobilizująco. Zamiast komunikatu “wyłącz telewizor”, możemy powiedzieć na przykład “wyjdźmy na zewnątrz popatrzeć na samochody”.

Zrób przerwę
Rozmowy z kilkulatkiem bywają absorbujące i… wyczerpujące. Czasem kiedy dziecko zwyczajnie nie chce współpracować, warto dać jemu i SOBIE kilka minut odpoczynku. Po takiej chwili oddechu łatwiej nam będzie powrócić do dziecka z nowym podejściem.
 

WASZE OPINIE

Ostatnio dodane